Skórki jabłek świetnie nadają się do przygotowania domowego octu jabłkowego. I wcale nie jest to tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Potrzebujesz jedynie kilku rzeczy:
Co dalej? Resztki jabłek włóż do słoika, zalej je letnią wodą z rozpuszczonym cukrem, słoik zakryj gazą i przewiąż go gumką. Następnie odstaw całość w suche, ciemne i ciepłe miejsce. Ważne, żeby obierki i ogryzki znajdowały się cały czas pod wodą (gdy wypłyną na wierzch może pojawić się pleśń), dlatego dobrze jest dwa razy dziennie mieszać zawartość słoika. Po około 14 dniach fermentacja ustanie, a ocet zrobi się kwaśny. Teraz odcedź skórki i ogryzki. Jeśli chcesz, żeby płyn był klarowny – przelej go przez gazę lub filtr do kawy. Tak przygotowany ocet jabłkowy z obierek pozostaw w szklanym pojemniku – w słoiku lub butelce i przechowuj w ciemnym miejscu.
Ocet jabłkowy ma bardzo szerokie zastosowanie i dobrze sprawdzi się jako urozmaicenie codziennej diety. Dostarczy wielu cennych składników i wspomoże pracę całego organizmu. To źródło m.in.: witamin z grupy B, pektyn, biotyny, beta-karotenu. Ocet jabłkowy obierek z jabłek działa jak probiotyk, wspiera pracę układu trawiennego, oczyszcza organizm, zawiera sporo przeciwutleniaczy i wzmacnia odporność.
Jak wykorzystać taki domowy ocet z obierek? Możesz go stosować w kuchni podczas codziennego gotowania, dodając odrobinę do
Dodatek octu jabłkowego podkręci smak Twoich potraw i podbije słodycz deserów. Możesz też przygotowywać napoje z dodatkiem octu jabłkowego (nie nadaje się on do picia w czystej postaci). Wystarczy rozcieńczyć trochę octu z wodą i doprawić domowymi syropami albo miodem i korzennymi przyprawami. W ten sposób otrzymasz smaczny napój, który korzystnie wpłynie na Twój organizm.
Teraz już wiesz, jak wykorzystać resztki jabłek. Zainspiruj się naszymi pomysłami i gotuj bez marnowania.